WorldSkills Pavlodar 2022

Ақсу қара металлургия колледжінде Павлодар облысының түкпір-түкпірінен 11 оқу орнынан 30-дан астам студент WorldSkillsPavlodar облыстық чемпионатына жиналды. Байқауды Ақсу қаласының әкімі Нұрлан Дүйсембинов ашып, WorldSkills қозғалысына жылдан-жылға бастамашыл жастардың көп қосылып келетінін атап өтті.
– Бұл халықаралық қозғалыс жұмысшы мамандықтарын танымал етуге, кәсіптік және техникалық білім беру сапасын арттыруға ықпал етеді, – деп атап өтті әкім. – Ақсу қаласы әрқашанда еңбек нарығында сұранысқа ие және жиі басшылық қызметтерді атқаратын мамандарды дайындап келеді. Қаламыз еңбек әулеттерімен танымал. Бұл бағытта біздің білім ошақтарының ұстаздарының еңбектері зор. Білікті мамандардың өндіріс орындарына келіп жатқаны үшін үлкен еңбектері үшін барлық мұғалімдерге алғыс айтқым келеді.
Санаулы күндердің ішінде чемпионатқа қатысушылар алты құзіреттілік бойынша сынға түседі. Бұл сандық басқаруы бар станоктардағы токарлық жұмыстар, компьютерлік басқарумен токарлық жұмыстар, фрезерлік жұмыстар, дәнекерлеу технологиялары, металл конструкциялары мен шанақтар. Мысалы, дәнекерлеушілер бес сағаттың ішінде арнайы бөлікті шығаруы керек, ал автослесарь жүк көлігінің қозғалтқышын жөндеуі керек.
Құрамында өндірістік кәсіпорындардың өкілдері мен колледж оқытушылары бар қазылар алқасы тапсырмалардың дұрыс орындалуын қадағалайды. Сараптама комиссиясына Ақсу қара металлургия колледжінің студенті Илсур Тукаев та қосылды. Өткен жылы WorldSkills Республикалық чемпионатында жеңімпаз атанып, бүгінде халықаралық аренада бақ сынауға дайындалып жатыр. Студент биыл қазан айында Шанхайда өтетін әлемдік кәсіби шеберлік байқауына іріктеуде Қазақстанның намысын қорғауы керек.
– Мен станокта көп жұмыс істеймін және техникалық ойлауды дамытуға ықпал ететін техникалық әдебиеттерді оқимын, – деді Ильсур Тукаев өзінің жаттығуы туралы. – Әрине, қарсыластар да жақсы дайындалады, бірақ мен жеңіске жетуге тырысамын.
WorldSkillsPavlodar аясындағы барлық модульдер Ақсу қара металлургия колледжінің базасында өткізіледі. Алты құзыреттің әрқайсысы бойынша жеңімпаздар ұлттық кәсіби шеберлік байқауында Павлодарды таныстыру мүмкіндігіне ие болады.⤵️
Более 30 студентов из 11 учебных заведений со всей Павлодарской области собрал региональный чемпионат WorldSkillsPavlodar в Аксуском колледже черной металлургии. Открыл конкурс аким Аксу Нурлан Дюсимбинов, который отметил, что к движению WorldSkills с каждым годом присоединяется все больше инициативной молодежи.
Это международное движение способствует популяризации рабочих профессий и повышению качества профессионального и технического образования, – подчеркнул градоначальник. – В Аксу всегда готовили специалистов, которые востребованы на рынке труда и нередко занимают руководящие позиции. Наш город славится своими трудовыми династиями. И в этом огромная заслуга преподавателей наших учебных заведений. Хочется поблагодарить всех педагогов за их огромный труд, благодаря которому на наши производственные площадки поступают квалифицированные кадры.
В течение нескольких дней участники чемпионата будут соревноваться по шести компетенциями. Это токарные работы на станках с числовым программным управлением, токарные работы с компьютерным управлением, фрезерные работы, сварочные технологии, металлоконструкции и кузовные работы. К примеру, сварщикам в течение пяти часов нужно будет изготовить специальную деталь, а автомеханикам – починить двигатель грузовой машины.
Следить за правильностью исполнения заданий будет жюри, в которое вошли представители промышленных предприятий и преподаватели колледжей. В состав экспертной комиссии вошел и студент Аксуского колледжа черной металлурги Ильсур Тукаев. В прошлом году он стал призером республиканского чемпионата WorldSkills и сегодня готовится к выступлению на международной арене. Студенту предстоит отстаивать честь Казахстана в отборе на мировой конкурс профессионального мастерства, который пройдет в октябре этого года в Шанхае.
Очень много работаю на станке и читаю техническую литературу, которая способствует развитию технического мышления- рассказал Ильсур Тукаев о своей подготовке. – Наверняка соперники тоже будут хорошо подготовлены, но я постараюсь победить.
Все модули в рамках WorldSkillsPavlodar будут выполняться на базе Аксуского колледжа черной металлургии.